Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nálady

26. 2. 2010

Další článek z kapitoly osobnostních typů. Tentokráte bych vám chtěl přiblížit pojem nálady. Určitě mnoho z vás se již setkalo s nějakou změnou nálady, či jste ji vypozorovali u ostatních. Nálada záleží hlavně na povaze a temperamentu člověka. Zatímco sangvinik či flegmatik jen zřídkakdy mění svoji náladu (např. ve špatnou), cholerici a melancholici takovéto změny nálad většinou znají moc dobře, neboť jsou narozdíl od předešlé skupiny psychicky labilnější. No, a v tom to celé tkví. Nyní bych vás ale rád seznámil s odvětvími nálad, jakými jsou frustrace a nebo deprese.

 

Klasická špatná nálada

Špatnou náladu lze charakterizovat takto. Jednáse o špatné psychické rozpoložení, které trvá od pár minut do klidně celého dne či počas víkendu. Člověk cítí malé naštvání a většinou se nemá prostě náladu s nikým bavit a dělá si to, co chce sám a nechce, aby ho druzí otravovali.

Frustrace

Je to něco velice podobné depresi, člověk má pocit, že je totálně v háji. Cítí smutek a zklíčenost. Bývá to většinou, když se něco stane a člověka to takříkajíc "štve". Netrvá to však dlouho. Během malé chvíle může být zase vše OK. Ovšem také se to může vyvinout v pravou depresi.

Deprese

Má podobný začátek, jako frustrace, ale trvá mnohem déle. Lidé v depresi se již nemůžou cítit hůř. Nic je nebaví, mají pocit, že jsou zbyteční a tím pádem můžou pomýšlet i na sebevraždu. Je to velmi nebezpečné, neboť díky tomu může zdepkovaný člověk udělat cokoliv, i se zabít. Takový stav je i dlouhodobý a je to to nejnepříjemnější, co vás může potkat.

 

To bylo tak v kostce řečno vše o těchto třech pojmech. Každý si je určitě rozliší.